სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართული ენა და ლიტერატურა მე 5 კლასი
პრობლემაზე ორიენტირებული გაკეთილი
პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილის გეგმა
|
||
საგანი
|
ქართული ენა
და ლიტერატურა
|
|
მასწავლებელი
|
ლენა კაპატაძე
|
|
თემა
|
,, ნიკოლოზ
გოსტაშაბიშვილი“ - ავტორი ილია ჭავჭავაძე
|
|
კლასი/საფეხური
|
მე-5 კლასი. დაწყებითი საფეხური
|
|
მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
8
|
|
სსმ მოსწავლე
|
0
|
|
გაკვეთილის
ჩატარების დრო
|
10 . 05 .
2018
|
|
მიზანი და შედეგი
|
ილია ჭავჭავაძის
ცხოვრებისა და შემოქმედების ზოგიერთი დეტალის გაცნობა
ტექსტის გაგება
გააზრება
პრობლემის იდენტიფიცირების უნარის განვითარება
პარალელის გავლება
წარსულთან და თანამედროვეობასთან
პატრიოტული სულისკვეთების ამაღლება
ღირსების ფენომენის
გაგება გააზრება, გმირობისა და ვაჟკაცობის დანახვა და დაფასება
|
|
სტანდარტი
|
ქართ.
V. 8. მოსწავლეს
შეუძლია სხვადასხვა ჟანრის მხატვრული
ტექსტების
წაკითხვა
და
ადეკვატურად
გაგება-გაანალიზება.
ქართ. V. 9. მოსწავლეს აქვს
წაკითხული
მხატვრული
ტექსტის
ინტერპრეტაციის
საწყისი
უნარი.
ქართ.
V. 12. მოსწავლეს
შეუძლია
კითხვის
სხვადასხვა
სტრატეგიის
გამოყენება
ტექსტის
უკეთ
გააზრების
მიზნ
ქართ. V. 13. მოსწავლეს
შეუძლია
სხვადასხვა
სახის
ტექსტების
დამოუკიდებლად
შექმნა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
წერის
დაწყებამდე
ირჩევს
თემას;
განსაზღვრავს
მიზანს,
აუდიტორიას,
ირჩევს
სასურველ
ჟანრს;
·
ამა
თუ
იმ
ჟანრის
ტექსტის
შექმნისას
იყენებს
სხვადასხვა
მხატვრულ
ხერხს
(ეპითეტს,
შედარებას,
გაპიროვნებას,
რითმასა
და
სხვ
|
|
აქტუალობა
|
ეს გაკვეთილი
ხელს შეუწყობს წინარე ცოდნაზე ახალი ცოდნის აგებას, გმირი წინაპრების ამაგისა და ღვაწლის დანახვასა
და დაფასებას, პატრიოტული სულისკვეთების ამაღლებას, ღირსების დაცვის უნარის განვითარებას,
პრობლემის იდენტიფიცირების, გადაჭრის გზების ძიების უნარის განვითარებას
|
|
მენეჯმეტი
|
ინდივიდუალური/წყვილებში/ჯგუფური
|
|
რესურსები
|
საკლასო
სახელმძღვანელო(ნ.გორდელაძის) , კომპიუტერი, პროექტორი, საწერკალამი,
რვეული, დაფა ცარცი,ინტერნეტრესურსები
|
|
გაკვეთილის
ხანგრძლივობა
აქტივობები |
45 წუთი
გაკვეთილის მსვლელობა აქტივობების აღწერა |
|
გამოწვევის ფაზა
|
მისალმებმა
დასწრების შემოწმება
მოტივაციის
ამაღლება
გაკვეთილის თემის გააცნობა
მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები
შეფასების სქემების
განხილვა
5 წუთი
|
|
წინარე ცოდნის
გაქტიურება
|
ილია ჭავჭავაძის
ცხოვრებისა
და შემოქმედების
ზოგიერთი დეტალის განხილვა
5 წუთი
|
|
წვდომა
,,პრეზენტაცია" |
ეს აქტივობა მოსწავლეეებს ეხმარება, რომ მათ მეტი
შეიტყონ სხვადასხვა ტიპის, ჟანრის და სტილის ტექსტების შესახებ. ასევე შეაფასონ საკუთარი
შესაძლებლობები, რამდენად შეუძლიათ ზეპირად გადმოსცენ წაკიხულით აღძრული განცდები,
შთაბეჭდილებეი, განწყობა.
მოსწავლეები
გვაცნოენ ტექსტის შინაარს
საუბრობენ ემოციურად და შთამბეჭდავად
5 წუთი
|
|
„მე ვსვამ კითხვებს,
მე ვპასუხობ“.
|
აქტივობის მიზანს წარმოადგენს ტექსტის გარშემო დროის
მოკლე მონაკვეტში რაც შეიძლება მეტი კითხვის მოფიქრება.
ჯგუფის წევრები მოიფიქრებენ კითხვებს, აფიქსირებენ
ფორმატზე. რომელი ჯგუფიც მეტ კითხვას მოიფიქრებს, ის ჯგუფი დაუსვამს თავის მოფიქრებულ
კითხვებს მეორე ჯგუფს (ჯგუფის წევრები პასუხობენ პირველი ჯგუფის დასმულ შეკითხვებს).
აქტივობის მიზანია ლოგიკური კითხვის მოფიქრების, ლაკონური
პასუხის გაცემის, აზრის თანმიმდევრულად გადმოცემის უნარების განვითარება.
შეფასდება თუ როგორ ახერხებს მოსწავლე, ტექსტის ირგვლივ,
კითხვების გენერირებას, როგორ გამოიყენებს აზრის გამოთქმისთვის აუცილებელ ლექსიკურ
და გრამატიკულ საშუალებებს.
6 წუთი
|
|
პრობლემის იდენტიფიცირება
|
მოსწავლეები ადვილდ ახერხებენ პრობლემის განსაზღვრას,
იდენტიფიცირებას, ადგენენ პრობლემის გამომწვევ მიზეზს და ასევე , ეძებენ გზებს, როგორ
მოხერხდა პრობლემის მოგვარება.
ეს აქტივობა ხელს უწყობს პრობლემის ამოცნობის
მისი გამომწვევი მიზეზის დადგენის და გადაჭრის გზების ძიების უნარის განვითარებას
5 წუთი
|
|
პერსონაჟთა
რუკა
|
მოსწავლეები ახასიათებენ ნიკოლოზ გოსტაშაბიშვილსა
და ყიზილბაშს, ასახელებენ მათ თვისებებს და მოჰყავთ მაგალითები ტექსტიდან
ეს აქტივობა მოსწავლეებს ეხმარება მსგავსება-განსხვავების
უნარის განვითარებაში
4 წუთი
|
|
პარალელები
|
მოსწავლეებს შეუძლიათ პარალელის გავლება წარსულთან
და თანამედროვეობასთა,იგონებენ გმირ წინაპრებს, მათ საგმირო საქმეებს, თვდადებას,
ახასიათებენ თანამედროვეებს .
ეს აქტივობა
ხელს უწყობს პატრიოტული სულისკვეთების ამაღლებას
6 წუთი
|
|
შეჯამება შეგონებები |
ილის შეგონებები
2 წთ.
|
|
,,ქართვლის
დედა“
|
ისმინოს ქართვლის დედამ ილიას და ჩვენი პატარების
ვედრედა და საქართველოს კვლავ აღუზარდოს ისეთი ქართველები, როგორიც ნიკოლოზ გოსტაშაბიშვილი
იყო.
2 წუთი
|
|
,,ჩემო კარგო
ქვეყანავ „
|
სიმღრა
2 წუთი
|
|
საშინაო დავაალება
|
როგორ აფასებთ ნიკოლოზ გოსტაშაბიშვილის საქციელს,
თქვენ როგორ მოიქცეოდით მის ადგილას(საშინო დავალებას წარმოადგენენ ელექტრონულად
, მისამართზე kapatadzelena@gmail.com)
1 წუთი
|
|
შეფასება
2 წუთი
|
მასწავლებლის თვითშეფასება
კრიტერიუმები
|
შეფასება (1, 2, 3 )
|
|
1
|
მოსწავლეები იყვნენ ჩართულები საგაკვეთილო პროცესში;
|
|
2
|
გაკვეთილზე მოსწავლეები ყურადღებით მისმენდნენ;
|
|
3
|
მივეცი საშუალება მოსწავლეებს გამოეთქვათ საკუთარი მოსაზრებები.
|
|
4
|
სწორად გადავანაწილე დრო გაკვეთილის მსვლელობისას ;
|
|
5
|
სწორად მქონდა შერჩეული აქტივობები და მეთოდები საგაკვეთილო
პროცესში;
|
|
6
|
ჯგუფებში მოსწავლეების გაადნაწილება მოვახდინე დემოკრატიულად;
|
|
7
|
სახლში მიცემული დავალება ჩემი მოსწავლეებისათვის არის საინტერესო
|
|
8
|
ჯგუფური მუშაობისას შემიძლია შევქმნა კონკურენტუნარიანი გარემო,
შეფასების შემდეგ მოსწავლეები არ უპირისპირდებიან ერთამნეთს;
|
|
9
|
ვაცნობიერებ პასიხისმგებლობას თითოეული მოსწავლის პიროვნულ და
სოციალურ განვითარებაზე
|
|
10
|
ვაცნობიერებ კლასის სტრუქტურაში მოსწავლეთა არაფორმალური როლების
მნიშვნელობას და ხელს ვუწყობ საკლასო ერთობის შექმნას;
|
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
პასუხობს თემას
|
3
|
ფლობს აუდიტორიას (იყენებს მიმიკას, ჟესტიკულაციას,
ინტონაციას)
|
2
|
საუბრობს გამართული
ენით და იყენებს შესაბამის ტერმინოლოგიას
|
2
|
იყენებს განსხვავებულ წყაროებს
|
2
|
ადარებს მოვლენებს, ფაქტებს, საგნებს
|
2
|
იყენებს თვალსაჩინოებას
|
3
|
იცავს დროის ლიმიტს
|
3
|
ჯგუფური
მუშაობის შეფასების რუბრიკა
ჯგუფის ყველა წევრი ჩართულია
|
1
|
ჯგუფის წევრები უსმენე ერთმანეთს
|
2
|
ჯგუფის წევრები თანამშრომლობენ (აზრის გამოხატვის
თანაბარი პირობები)
|
2
|
ჯგუფი პრეზენტაციისას წარმოადგენს მთავარ იდეას, აკეთებს
დასკვნებს
|
2
|
ჯგუფი პასუხობს შეკითხვებს
|
2
|
ჯგუფი იცავს დროის ლიმიტს
|
1
|
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
პრობლემაზე ორიენტირებული
სამოდელო გაკვეთილი
ჩავატარე
მეხუთე
კლასში,
ქართულ
ენაში,
თემაზე:
,,ნიკოლოზ
გოსტაშაბიშვილი“.
გაკვეთილის
მიზანი
იყო
ეპოვათ
პრობლემა
მოცემულ მოთხრობაში და მოენახათ ამ პრობლემის გადაჭრის გზა.
მოსწავლეები
აქტიურად
იყვნენ
ჩაბმული
საგაკვეთილო
პროცესში,
თამამად
გამოთქვამდნენ
საკუთარ
მოსაზრებებს. მოსწავლეთა შორის იყო ურთიერთპატივისცემის, აზრთა
გაზიარების
და
თანამშრომლობითი
გარემო.
გაკვეთილის
დაწყებისთანავე აუდიტორიას
გავაცანი
თემა
და
შეფასების
რუბრიკები.
ჯგუფებში
მოსწავლეები
გადავანაწილე
შერჩევის
პრინციპით.
ბავშვები
ჯგუფში
მუშაობდნენ
შეთანხმებულად. ვიცავდი დროის ლიმიტს.ყოველი აქტივობის შემდეგ ვაძლევდი ბავშვებს განმავითარებელ შეფასებას. ვიყავი ფსილიტატორი, ეტაპობრივად ვეხმარებოდი მოსწავლეებს, ვახალისებდი
კარგი კითხვა-პასუხს ავტორს, ვაძლევდი მათ აქტიურად მოქმედების და მუშაობის შესაძლებლობას.
მინდა აღვნიშნო
რომ
გაკვეთილი
არ
იყო
გადატვირთული
აქტივობებით, გამოვიყენე აქტივობები , რომლებიც უზრუნველყოფენ მოსწავლეთა მაღალ
ჩართულობას და
დასახული მიზნების
მიღწევას. შერჩეული
მეთოდები შეესაბამებოდა სასწავლო აქტივობებს და კლასის
ორგანიზების ფორმებს.
გაკვეთილის მსვლელობის დროს არ დამჭირვებია გეგმის მოდიფიცირება. გაკვეთილი ჩატარდა ისე, როგორც მქონდა გეგმით გათვალისწინებული.
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებმა შეაფასეს ერთმანეთი. აღნიშნეს,
რომ
გაკვეთილი
იყო
საინტერესო
, ხალისიანი და მათი სურვილია ხშირად ჩავატაროთ ასეთი გაკვეთილები.
გამოიკვეთა
რამდენიმე საკითხი, რომელსაც აუცილებლად გავითვალისწინებ მომდევნო გაკვეთილის დაგეგმვის
დროს, კერძოდ, რესურსი უნა იყოს ხელმისაწვდომი ყველასთვის, ნაკლებად აქტიურ მოსწავლეს
მეტი დრო უნდა დავუთმო.
No comments:
Post a Comment