სტანდარტული გაკვეთილის
გეგმა
მასწავლებელი
|
ლენა
კაპატაძე
|
საგანი
|
ქართული
ენა და ლიტერატურა
|
გაკვეთილის თემა
|
,,ძაღლი
და ცხვრები“
|
გაკვეთილის
ტიპი
|
სტანდარტული
გაკვეთილი
|
კლასი/საფეხური
|
მე-5
კლასი, დაწყებითი
|
სტანდარტი
|
მიმართულება/
ზეპირმეტყველება
ქართ.
V.1 მოსწავლეს აქვს ასაკის შესაფერსი
სირთულის ტექსტების
მოსმენისა
და ინტერპრეტაციის საწყისი უნარი.
ქართ.v 2. მოსწავლეს შეუძლია ჯგუფური და ინდივიდუალური
საკომუნიკაციო ამოცანების განხორციელება.
ქართ.
V.4
მოსწავლეს აქვს ლიტერატურული ნაწარმოების ესთეტიკური
შეფასების საწყისი
უნარი.
ქართ.v.5.
მოსწავლეს შეუძლია სხვადსხვა ჟანრის მხატვრული ტექტსების
წაკითხვა და ადეკვატურად გაგება-
გააზრებ.
ქართ. V.10. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ხასიათის ტექსტის
სტრუქტურული და ენობრივი თავისებურებების
ამოცნობა.
ქართ.
V.13.
მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ტექსტების დამოუკიდებლად შექმნა
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
ამ ტიპის გაკვეთილების ჩატრება ხელს უწყობს მოტივაციის
ამაღლებას, სააზროვნო უნარ-ჩვევების განვითარებას, წინარე ცოდნაზე ახალი ცოდნის აგებას
|
მიზნები
და შედეგები
|
·
ჩამოაყალიბონ
თავიანთი თვალსაზრისი იგავ-არაკის სიბრძნის შესახებ.
·
გაიაზრონ
იგავის შეგონება, იგავის ენის თავისებურება.
·
შეძლონ ნაწარმოების ინტერპრეტაცია.
·
მოამზადონ პრეზენტაცია აღნიშნულ თემაზე
|
წინარე
ცოდნა
|
·
გავიხსენებთ სულხან საბა ორბელიანის იგავ-არაკებს:
„ძუნწი და ოქრო“, „ვირი, ვეფხვი, მელა და მგელი“, „მეფე და მჭედელი“.
·
წარმოვადგენთ ინტერნეტვიქტორინას ზემოთ აღნიშნულ იგავ-არაკებზე
დაყრდნობით.(იხ.დანართი 1)
|
მოსწავლეთა
პროფილი
|
8
მოსწავლე, სსმ მოსწავლე არ არის.
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა
|
ინდივიდუალური,
წყვილებში, ჯგუფური.
|
რესურსები
|
დაფა, ცარცი, მარკერი,საწერკალამი, რვეული, ფოტოკამერა,
კომპიუტერი, პროექტორი, სახელმძღვანელო(ნ.გორდელაძის).
|
შეფასების
რუბრიკა
|
·
პრეზენტაციის რუბრიკა
·
ჯგუფური მუშაობის რუბრიკა
·
განმავითარებელი.
·
განმსაზღვრელი
·
ურთიერთშეფასება.
|
გაკვეთილის
ჩტარების ხანგრძლივობა
|
45
წუთი
|
გაკვეთილის ჩატარების
თარიღი 28. 02. 2018.
გაკვეთილის მსვლელობა
N
|
აქტივობები/აქტივობების
აღწერა
|
დრო
|
1
|
გამოწვევა
მისალმებმა
დასწრების შემოწმება
მოტივაციის ამაღლება
გაკვეთილის
თემის გააცნობა
მიზნები და
მოსალოდნელი შედეგები
შეფასების სქემების
გაცნობა
საშინაო დავალების შემოწმება
|
6 წუთი
|
2
|
კითხვა- პასუხი
ინტერნეტ ვიქტორინა
განვლილ მასალაზე
(ჩემს მიერ მომზადებული რესურსი)
ეს
აქტივობა ხელს უწყობს ნაწავლი მასალის განმტკიცებას და მოსწავლეთა შესაძლებლობების გამოვლენას.
მიზანი
- ლაკონური პასუხის გაცემა კითხვებზე - კითხა
- პასუხის და მაღალი სააზროვნო უნარების
განვითარება.
( დანართი 1)
|
5წუთი
|
3
|
სიღრმისეული
წვდომა
პრეზენტაცია
(სლაიდების გამოყენებით)
ეს
აქტივობა მოსწავლეეებს ეხმარება, რომ
მათ მეტი შეიტყონ სხვადასხვა ტიპის, ჟანრის და სტილის ტექსტების შესახებ. ასევე შეაფასონ
საკუთარი შესაძლებლობები, რამდენად შეუძლიათ ზეპირად გადმოსცენ წაკიხულით აღძრული
განცდები, შთაბეჭდილებები, განწყობა.
მიზანია აზრის თანმიმდევრულად გადმოცემის
უნარის განვითარება.
შეფასდება მხატვრული ტექსტის ( „ძაღლი და ცხვრები“ ) პრეზენტაციის უნარი.
|
7 წუთი
|
4
|
,,’როლური თამაში’’
აქტივობა ხელს უწყობს ტექსტის მრავალმხრივ
გააზრებას. მოსწავლე დაინახავს, რომ ტექსტის შინაარსი განსხვავებულად იქნას აღქმული და გადმოცემული,
იმის მიხედვით თუ რომელი პერსონაჟის ენით არის იგი ნათქვამი. ასევე დაფიქრდება იმაზე,
რომ სხვადასხვა პრესონაჟს შესაძლებელია ერთმანეთისაგან განსხვავებული მიმართება ჰქონდეს
ნაწარმოებში ასახული ერთი და იმავე მოვლენის ან ფაქტის მიმართ.
მოსწავლე,
რომელიც პერსონაჟს განასახიერებს, ემოციურად შეიგრძნობს და განიცდის პერსონაჟთა გრძნობებს,
ემოციებსა და საქციელს, უფრო აანალიზებს ნაწარმოებში დასმულ პრობლემას,
აქტივობის
მიზანია, რომ ტექსტი დიდხანს დაამახსოვრდეს მოსწავლეებს.
შეფასდება
წარმოსახვისა და ინტერპრეტაციის უნარი.
|
4 წუთი
|
5
|
„მე ვსვამ კითხვებს,
მე ვპასუხობ“
აქტივობის
მიზანს წარმოადგენს რომაული თქმულების „ძაღლი და ცხვრების „გარშემო დროის მოკლე მონაკვეტში
რაც შეიძლება მეტი კითხვის მოფიქრება.
ჯგუფის
წევრები მოიფიქრებენ კითხვებს, აფიქსირებენ ფორმატზე. რომელი ჯგუფიც მეტ კითხვას
მოიფიქრებს, ის ჯგუფი დაუსვამს თავის მოფიქრებულ კიპხვებს მეორე ჯგუფს (ჯგუფის წევრები
პასუხობენ პირველი ჯგუფის დასმულ შეკითხვებს).
აქტივობის
მიზანია ლოგიკური კითხვის მოფიქრების, ლაკონური პასუხის, აზრის თანმიმდევრულად გადმოცემის
უნარების განვითარება.
შეფასდება
თუ როგორ ახერხებს მოსწავლე, ტექსტის ირგვლივ, კითხვების გენერირებას, როგორ გამოიყენებს
აზრის გამოთქმისთვის აუცილებელ ლექსიკურ და გრამატიკულ საშუალებებს.
|
8 წუთი
|
6
7
|
,,ჩამოაყალიბე-გაუზიარე-შეთანხმდით-დაასკვენით’’
აქტივობა
ემსახურება ვერბალური და არავერბალური ინფორმაციის აღქმის გაანალიზების, საკუთარი
თვალსაზრისის, დასკვნების უნარჩვევბის გამომუშავებას.
აქტივობის
მიზანია: ვერბალური და არავერბალური ინფორმაციის ერთმანეთთან დაკავშირების და გაანალიზების
უნარის განვითარება, ტექსტის ანალიზის და თანამშრომლობის უნარის განვითარება.
აქტივობის
აღწერა. აქტივობის დასაწყისში მოსწავლეები ინდივიდუალურად ჩამოაყალიბებენ თავიანთ
მოსაზრებას (დაუკავშირებენ თემას სათაურს). შემდეგ დაწერენ დასკვნას, რა არის ტექსტის
დედააზრი, დაწყვილდებიან. მეწყვილეები ერთმანეთს გააცნობენ თავიანთ ჩანაწერებს, ახსნიან
რაატომ ფიქრობენ ასე, მოიშველიებენ ციტატებს ტექსრიდან, საბოლოოდ კი ჩამოაყალიბებენ
საერთო აზრს და გააცნობენ აუდიტორიას. აქტივობა ნაყოფიერ ნიადაგს ამზადებს მსჯელობისთვის.
აქტივობით ფასდება თუ როგორ შეუძლია მოსწავლეს
შინაარსის ადეკვატური ახსნა, პრობლემის იდენტიფიცირება.
შეჯამება
,,კროსვორდი“
მოსწავლეები ინდივიდუალურად ავსებენ კროსვორდს
აქტივობის
მიზანია შეძენილი ცოდნის შეჯამება.
|
7წუთი
3 წუთი
|
8
|
შეფასება რუბრიკების
მიხედვით(იხილეთ დანართი მე-2, მე-3)
|
2 წუთი
|
9
|
საშინაო დავალება
თქვენ როგორ დაასრულებდით ტექსტს?-წარმოადგინეთ
თქენი შეხედულება წერილობით.
|
1 წუთი
|
დანართი1:
ინტერნეტ
რესურსები იხილეთ ბმულზე:
https://learningapps.org/display?v=p72rdxp3518
LearningApps.org
lela karatadze ჩემი დანართები, ( ვიქტორინა, კროსვორდი )
დანართი 2
თვითშეფასების
და ურთიერთშეფასების რუბრიკა
გვარი,სახელი
|
,,საუკეთესო“
|
,,კარგი“
|
,,შენ შეგიძლია“
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
დანართი 3
მასწავლებლის მიერ საგაკვეთილო პროცესის შეფასება
გვარი სახელი
|
პრეზენტაციის
შეფასება
|
ჯგუფური მუშაობის
შეფასება
|
კითხვის სტრატეგიეის
ფლობა
|
კითხვა- პასუხის უნარის შეფასება
|
საგაკვეთილო პროცესში
ჩართულობა
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
რეფლექსია
გაკვეთილი წარიმართა წინასწარ შედგენილი გაკვეთილის გეგმის შესაბამისად. მის მთავარ მიზანს წარმოადგენდა ის, რომ მოსწავლეებს განვითარებოდათ მაღალი საზროვნო უნარები ,კერძოდ, გაკვეთილი დავიწყე საშინაო დავალების გამოკითხვით - კითხვა-პასუხის რეჟიმით, შეკითხვებზე პასუხის მოსამზადებლად ბავშვებს მივეცი დრო, მათ სათანადო მსჯელობითა და დასაბუთებით გასცეს პასუხი. აქტივობებისთვის დრო ზუსტად იყო განაწილებული, როგორც მოსწავლეები ისე მეც ძირითადად ვიცავდით დროის ლიმიტს.
გაკვეთილის მთავარ მიზანს - მოსწავლეებს განვითარებოდათ პრეზენტაციიც,კითხვა- პასუხის,თნამშრომლობის,
პრობლემის ამოცნობის უნარები-მივაღწიეთ მოცემული
თემის დამუშავებით, ანალიზითა და მსჯელობით.
გაკვეთილიდან გამომდინარე გვქონდა საუკეთესო აქტივობები. ყველა მოსწავლე აქტიურად იყო ჩართული გაკვეთილის მსვლელობაში, ჩანდა თანამშრომლბითი მუშაობა.
ახალი მასალა განვამტკიცე ჩემს მიერ შექმნილი ელექტრონული სახალისო რესურსებით. გაკვეთილის ბოლოს მთლიანად ჯგუფს და თითოეულ მოსწალეს მივეცი განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასებები, ხოლო მოსწავლეებმა წინასწარ მიცემული შეფასების სქემების საშუალებით მოახდინეს თვითშეფასება , მინდა ავღნიშნო, რომ მათ გააკეთეს საკმაოდ რეალური შეფასებები. გაკვეთილის მსვლელობისას, საგაკვეთილო პროცესიდან გამომდინარე მოსწავლეთა მსჯელობას, პრეზენტაციას და ახალი თემის განმტკიცებას დავუთმე შედარებით უფრო მეტი დრო.
სამომავლოდ აუცილებლად გავითვალისწინებ: ჯგუფური მუშაობის დროს არ დარჩეს მოსწავლეები
ნაკლებად აქტიურ როლში და რაც შეიძლება, მინიმუმამდე დავიყვან ხმაურის დონეს.
No comments:
Post a Comment